Екскурсія підземний Львів


Окремою екскурсійною темою Львова є його підземелля. Сюди спускалися монахи для усамітнення, спілкування з Богом або, щоб під час облоги, таємно виходити підземними лабіринтами за стіни міста. Тут чимало львів’ян рятували своє життя під час воєн. Крім того, зі львівськими підземеллями пов’язані безліч легенд і оповідань, часто по-дитячому фантастичних і не реальних…

Ціна (у складі групи):
– 100 грн/чол.
(щоденно)

Ціна (індивідуально):
– 300
грн/год (з групи)
Тривалість:

2 год

*Додатково оплачуються вхідні квитки


подземный Львов. Страшные экскурсии во ЛьвовеПодземелья Львова, экскурсии подземный ЛьвовПодземелья Львова. Экскурсия во львовские подземелья!катакомбы Львова. ФотоЕкскурсія підземеллями Львова

Таємне підземелля Львова

Щоб приховати приватне життя, або для військових чи політичних потреб створювалися підземні переходи, галереї, лази, сховища і т. Маючи в захищених стінах всього 36 гектарів, місто росло не тільки в висоту (львів’яни одними з перших побудували в західній Україні трьох і навіть чотириповерхові будинки) – він поступово розростався і в глибину, створюючи невидиму для сторонніх очей архітектуру підземного Львова. Тут чимало львів’ян рятували своє життя під час воєн. Крім того, з львівськими підземеллями пов’язані безліч легенд і оповідань, часто по-дитячому фантастичних, нереальних і містичних.

Підземне місто – тихе, спокійне, темне, містичне, безлюдне. Там, на рівень нижче бруківки, є безліч тунелів і ходів, зроблених людьми для пересування ще в минулих століттях. Загалом підземелля Львова за найскромнішими підрахунками налічує понад сто (!) кілометрів завдовжки. Велика частина з них – це споруди міської каналізації, як сучасної, так і тієї, що збереглася з часів пізнього середньовіччя. Крім цього, було ще чимало підземних переходів між звичайними «міщанськими» будівлями, сакральними спорудами (церквами, монастирями), рештками міських фортифікаційних споруд і укріплень.

Напевно, найвідомішим підземеллям міста – це штучно прихована під каменем сучасного проспекту Свободи річка Полтва. Свого часу це була судноплавна річка, по якій плавали човни розміром з козацьку чайку. Беручи початок з багатьох природних джерел, ця річка тече і сьогодні. Захована під багатометровим шаром бетонного колектора, вона забирає у себе всі продукти життєдіяльності сучасного міста і через південний Буг і Польщу впадає в Балтійське море. Іноді львів’яни жартують, кажучи, що це їх найсучасніший внесок в європейську спільноту. Однак Полтва кілька разів рятувала життя львів’ян. Перший раз, коли в темряві штучних проходів від німецьких військ сховався кілька сотень євреїв. Потім – коли там ховалося майже стільки ж українців вже від військ радянських.

Іншим, цікавим з точки зору туризму, видом підземель є підземні частини будівель навколо площі Ринок. Як свідчать львівські археологи, в ті часи, коли площа практично відповідала своїй назві, колосальні підземні пустоти використовувалися торговельними гільдіями купців як складські приміщення. Відомо, що вони складаються з декількох ярусів, які зараз в основному засипані, проте вже починають потихеньку відновлюватися і використовуватися під ресторани та кафе. Зокрема, це кафе «Венеціанський лев», «Золотий вепр» і підземна частина кафе «Італійське подвір’я». Одним з найстаріших підземних об’єктів на вищезгаданій площі також «Аптека-музей». Історична її назва «Під чорним орлом». Це чинний вже протягом майже чотирьох століть (заснована вона була в 1735 році) фармакологічний заклад. У первозданній красі тут збереглися не тільки інтер’єри торгових залів і обладнання, а й темні катакомби підземних приміщень, де знаходиться справжня лабораторія середньовічного вченого-алхіміка, старовинна бібліотека рецептів, колекція стародавніх медичних приладів.

В останні роки, завдяки роботі ентузіастів були розчищені підземелля церкви Преображення Господнього. Більшість львів’ян знають, що розташоване поблизу центру – величезний колишній оборонний об’єкт, так звана цитадель. Насправді старовинна назва цієї висоти «гора Вроновських». У другій половині позаминулого століття австро-угорський уряд викупив цю землю в збіднілої місцевої шляхти та побудувало на горі міцні артилерійський двір і бастеї, в яких згодом розмістився військовий гарнізон. Під час Другої світової там знаходився гітлерівський концтабір для військовополонених. З того часу на горі збереглася ціла низка підземних переходів (про це свідчать часті обвали та зсуви в місцях руйнування глибоких підземних галерей). Однак всі місцеві глибинні секрети до сих знаходяться під контролем служби безпеки. Кажуть, що підземелля від колишніх артилерійських веж ведуть до містечка Яворів (приблизно 60 км від Львова).

Львівські підземелля “Terra incognita”

Однак, всі повні історичні відомості про підземелля нашого міста, мабуть, не знає ніхто, адже точні плани карт доступні лише Службі безпеки України. Міські комунальні архіви неодноразово знищувалися або вивозилися за межі нашої держави, а перед приїздом якоїсь важливої ​​персони все каналізаційні люки або заварювались, або заливалися розчином бетону. Крім того, більшість ходів є заваленими, а тому закритими й не доступними для екскурсійного огляду. Непідготовлені люди, без спорядження та карт, могли б легко загубитися в лабіринтах, потрапити під обвал або підчепити небезпечну хворобу минулого століття. Великі підземелля досі мають статус «terra incognita»

І все ж побувати, побачити та відчути дух львівських підземель хочеться. Не так давно, завдяки ентузіастам львівської старовини подорожі деякими підземеллями Львова стали не тільки реальністю, але і захоплюючим дійством, яке залишає спогади на все життя. У підвалах костелу ордену єзуїтів, проводяться унікальні екскурсії підземним Львовом. Крім того, в супроводі екскурсовода можна відвідати підземелля аптеки-музею, Преображенської церкви та монастиря бернардинців.

Екскурсія львівськими підземеллями

Екскурсія іноді починається від люка, яким є входом і виходом до підземного тунелю. Він знаходиться під проспектом Свободи біля “Гранд-Готелю”. Прохід цей широкий настільки, що в ньому можуть вільно розминутися дві пари людей середньої статури.

Наступна зупинка – підземелля костелу єзуїтів, які грали роль і продуктового складу і крипти з відповідними похованнями та боргової в’язниці. Середньовічні стіни цього підземелля вразять кожного своєю чотириметровою висотою. Також вони таять чимало несподіванок і нерозгаданих загадок та таємниць. Радянські археологи стверджували, що під час розкопок вони знайшли тут дибу у вигляді шибениці й набір спеціальних інструментів для катувань (залізні кліщі, металеву маску з патрубком, за допомогою якої в рот віровідступників заливався окріп або розплавлене олово). Однак сучасні історики відносять ці «знахідки» скоріше до політичних «лякалок» того часу, ніж історично правдивих фактів.

Вражає унікальна цегляна кладка стін, адже на багатьох цеглинах до сих пір збереглися відбитки пальців стародавніх майстрів (технологія виготовлення була такою, що майстер заливав в дерев’яну форму сиру глину, а потім шліфував її). Тому ми сьогодні можемо одним дотиком руки «потиснути руку» древньому майстру. Не менш видовищними є залишки фресок на стелі. В одному із залів підземелля, на окремій лаві експонуються деякі знахідки, які були виявлені під час розчищення тунелів. Це залишки побутових речей того часу. Однак головна інтрига чекає далі …

Підземелля єзуїтів. Саркофаг архієпископа Вижицького

Найцікавішим об’єктом, який можна побачити в підвалах костелу єзуїтів, є саркофаг з цільного каменю. Вага лише однієї кришки саркофага перевищує 600 кілограмів. З цією могилою пов’язані безліч таємниць. Вона була знайдена розбитою, з вибитою бічною стінкою. Кажуть, що це зробили розкрадачі могил. Однак, характер уламків свідчить про те, що до саркофага добиралися не ззовні, а вибиралися з середини… Також тут можна побачити “привид” Чорного ченця про який місцевий екскурсовод розповідає похмуру легенду.

Екскурсія триває в самій старій з теперішніх аптек Львова, заснованої ще в 1775 році. Спочатку вона називалася “Під чорним орлом” і була лише аптекою. У 1964 році з ініціативи фармацевта Л. Кирилова почалося створення музею. Зібрані тут експонати та документи висвітлюють історію аптечної справи – і не тільки у Львові. Зараз аптека діє не тільки як музей, а як звичайний фармацевтичний заклад. Зокрема, великою популярністю користується «залізне вино» – смачний лікувальний напій. У підземеллях аптеки-музею можна побачити величезні бутлі в яких зберігали лікувальне вино, імітацію кімнати алхіміків, а також кабінет аптекаря з безліччю старовинних рецептів і ліків.

Підземна галерея костелу бернардинців

Черговим об’єктом екскурсії є підземелля монастиря бернардинців. На жаль, тільки невелика частина з них доступна для огляду, тобто та, де знаходиться галерея “Дзиндра”. Її облаштування призвело до того, що зараз в цих підземеллях діють два неординарні музеї: українського сучасного мистецтва і художнього скла. Решта підземелля або не вціліли, або НЕ розчищені. З ними пов’язано безліч подій. Ось дві з них. У 1672 році під час облоги Львова турками останні стали копати мінну галерею під стіну монастиря. Буря, яка несподівано знялася, завалила підкоп разом з людьми. В кінці XIX ст. під час земляних робіт цей хід виявили. На цій підставі виникла легенда, ніби хід з’єднував чоловічий монастир з жіночим монастирем кларисок, що навпроти (на пл. Митній).

Також, в каналізаційних тунелях під костелом в 1943-1944 роках ховалася група євреїв. На поверхню вони вийшли в день визволення міста – 27 липня в 1944 році. Зараз це все, що можна побачити протягом екскурсії підземним Львовом. Можливо, в майбутньому вдасться розчистити та відреставрувати інші тунелі й проходи, щоб львів’яни та гості міста могли зануритися в атмосферу середньовічних підземель Львова. Однак, ця екскурсія триває протягом двох-трьох годин і за цей час можна повністю відчути містику підземного життя нашого міста, дізнатися його міфи та реальність.

Отже, екскурсія включає відвідини наступних об’єктів:

  • Копальня кави (саме тут видобувають Львівська кава)
  • Аптеку – музей (колись тут “працювали” місцеві алхіміки)
  • Підземелля домініканців (келії ченців і експозиція тортур)
  • Криївку (підпільний бункер ОУН-УПА)
  • Підземелля черниць-кларисок
  • Підземелля ордена єзуїтів

* Вхідні квитки (на 01.02.2020):

  • Домініканське підземелля: 30/15 грн з чол.
  • Єзуїтське підземелля: 30 грн з чол.
  • Аптека-музей: 40/15 грн з чол.

Інші екскурсії:

Відгуки: