Наша екскурсія проходитиме історичним центром міста, який з 1998 року знаходиться у списку Світової культурної спадщини ЮНЕСКО. Під час екскурсії Ви поринете в атмосферу древнього міста, відчуєте його неповторний дух та доторкнетеся до історії, що застигла у камені. 

Маршрут нашої екскурсії (синій маркер)

1. ПАМ’ЯТНИК КОРОЛЮ ДАНИЛУ

Досить символічно, що цю екскурсію  ми почали тут, на цьому місці, поруч із пам’ятником  цьому чоловікові, і вулицею, названою на честь його батька.  Це – Данило Галицький, український князь, перший та єдиний король в історії України, засновник цього міста, яке назване на честь його старшого сина Лева. Це найпоширеніша версія походження назви міста. Щоправда, існують й інші версії походження назви. Що примітно, за всю історію свого існування, з 1256 року, місто жодного разу не змінювало своєї назви. Перша письмова згадка про Львів – 1256 р. Тобто перші поселення були тут і ще раніше.

Неподалік від місця, де ми стоїмо, колись знаходилась Галицька Брама, один із двох давніх в’їздів у місто, якого вже не існує сьогодні.  На цьому гранітному п’єдесталі з висоти сідла свого вірного коня оглядає місто король Данило. Зауважте, Король Данило сидить на коні без корони, яка, разом з тризубом, прикріплена до постаменту під копитами. На чотири сторони світу споглядають леви в кутах постаменту та грифони на сідлі вершника. Подейкують, що Князь і зараз захищає вхід до історичної частини міста.

2. МОНАСТИР БЕРНАРДИНЦІВ

подземелья Львова. Львов экскурсия по городу
Підземелля Львова, Монастир бернардинців

Перед нами колишній Бернардинський монастир, який був збудований на початку 17 ст. Його історія сягає ще давніше, в середину 15 ст., коли перші бернардини прибули до Львова, отримали ділянку за містом і побудували тут перші костел та монастир. Тільки от були вони дерев’яними, і неодноразово горіли в пожежах. Взагалі середньовічний Львів часто потерпав від пожеж. А ще не забувайте, що постійно була загроза нападу з боку ворожих військ. Тому на місті дерев’яного монастиря вирішили побудувати цілісний середньовічний комплекс з фортифікаційними укріпленнями. Це справжня історична пам’ятка, яка добре збереглися до наших часів. Гарно відреставрована фреска на склепінні головної нави (нефу) зображую «Апофеоз святого Франциска», по центру виразно видно тетраграматон. Цікаво, що Франциск «піднімається у небо» на вогняній колісниці. А зараз проходимо в середину повз криницю зі спорудженою ротондою 1720 року.  Можемо згадати що джерело води відігравало вирішальне значення під час затяжних облог міста. Прямуємо Глинянської брами та звертаємо увагу на дерев’яну бруківку під ногами у проході.

*Цікаво, що детальніше про різні підземелля Львова та цього монастиря можна дізнатися на нашій дуже цікавій екскурсії “підземелля Львова“.

3. ГЛИНЯНСЬКА БРАМА

Зауважте, це дерев’яна бруківка, яка збереглась до наших часів. Як бачимо, вулиці міста, свого часу були вимощені не тільки кам’яною бруківкою. Небагато де таке побачиш у нашому місті. Для цього використовували міцну та несхильну до гниття деревину – сосну. Бруски найчастіше виготовляли прямокутної форми й викладали на піскову основу, щоб вона протрималась якнайдовше, крім того, проміжки між плитками заливали смолою, щоб цеглини не набирали води. Проходимо до місця з лавками, де відкривається вид на Глинянську вежу. Друзі, пам’ятаєте ми розповідали про монастир, який мав потужні укріплення. Це його східна оборонна стіна з Глиняною вежою, яка збереглася до сьогодні. Це був зовнішній форпост Львова. А ми прямуємо далі, будьте обережними, коли будемо переходити дорогу.

4. ВЕЖА КОРНЯТКА

Підніміть свої очі до гори. Це вежа Корнятка – одна із  найгарніших львівських веж. Це пам’ятка національного значення. Ця монументальна вежа має висоту 66 метрів і отримала назву від свого фундатора, одного з найбагатших тогочасних купців – виноторговця Константина Корнякта. До того як у 1779 році у вежу вдарив грім і запалив її два яруса, тут був свого часу один із найбільших дзвонів Європи. Зараз там висить дзвін відлитий у 1801 році, діаметром близько двох метрів, вагою 6,5 тонн та підвішений на висоті сорока метрів. Вежа побудована як дзвіниця Успенської церкви.  Повертаємося на в. Підвальну та прямуємо до пам’ятника І. Федорову.

имя бога во Львове
Успенська церква, Львів. Вежа Корнякта. Екскурсії по Львову

*Детальніше про ці будівлі можна дізнатися на нашій екскурсії “Екскурсії по Львову на автобусі“.

5. Пам’ятник ІВАНУ ФЕДОРОВУ

    В наш час не можна собі уявити людського суспільства без книг, газет, журналів. Першим, хто почав видавати книги кирилицею був цей чоловік і  у 1574 році уклав і надрукував перший східнослов’янський посібник — «Буквар» з граматикою. Він став першим українським підручником з граматики старослов’янської мови. Іван Федоров запам’ятався також тим, що тут на Україні, в місті Острог він видав першу повну Біблію старослов’янською мовою. Перепохований у Львові. Прямуємо до Музейної площі.

6. ДОМІНІКАНСЬКИЙ СОБОР

Це Домініканський собор. Один із кращих зразків архітектури бароко, один із символів Львова, його прикраса. Чи знаєте чому у нього така назва. Ні-ні… він ніяк не пов’язаний з Домініканською республікою. По вулиці Старопігійській виходимо в самісіньке історичне серце міста.

Львов - красивое фото. экскурсия по Львову
Львів екскурсія. Вид на місто. Домініканська церква

7.  ПЛОЩА РИНОК – СЕРЦЕ МІСТА

Ми знаходимось на центральному майдані у Львові, в  історичному серці сучасного міста, те, як побудована ця площа є характерним явищем для середньовічної архітектури європейських міст. Про Площу Ринок можна говорити годинами, нам просто не вистачить виділеного часу. Хочу зосередитись лише на деяких цікавих фактах: Як розповідали львівські старожили, реальний мешканець міста Ернест (Едзьо) Тарлерський проживав тут на початку ХХ століття. На площі Ринок під 45 номером,   у нього була кнайпа «Атляс», яка перейшла у його власність від тестя, відомого виробника горілки.

По території Львова проходить лінія головного європейського вододілу. Зараз ми пригадуємо шкільні уроки географії, і кажемо, що це така лінія, що розділяє басейни європейських річок, одні з яких впадають до Атлантичного океану і морів північної Атлантики, інші — до Середземного моря і морів басейну Середземного моря (а також до Каспійського моря). Тому коли дощить, львів’яни кажуть, що краплі дощу які падають з неба на львівські будинки, по одній стороні даху течуть в Балтійське море, а по іншій – в Чорне. Переходимо до Латинського собору.

путешествие по Львову. Путешествие по Львову. 'rcrehcbz gj kmdjde PANGID.IN.UA
Площа ринок, Львів. Екскурсія по Львову самостійно

8. ЛАТИНСЬКА КАТЕДРАЛЬНИЙ СОБОР ТА СКУЛЬПТУРНИЙ КОМПЛЕКС «ХРИСТОС НА СМЕРТНОМУ ЛОЖІ».

    Тепер підійдімо до скульптурного комплексу «Христос на смертному ложі». Колись, він знаходився при вході на кладовище. Кілька років тому над каплицею зробили дашок. Бачите Ісуса Христа, біля нього Адам, а з права Мойсей. На стовпчиках фігури євангелістів. Тепер підійдімо до ще однієї каплиці, яка завжди привертає увагу перехожих, окраси Катедральної площі – каплиці Боїмів.

9.  КАПЛИЦЯ  БОЇМІВ

10. ВУЛИЦЯ ТЕАТРАЛЬНА І НАРОДНИЙ ДІМ

11. ОПЕРНИЙ ТЕАТР

Візьміть купюра номіналом 20 українських гривень, це менш як 10 американських центів. Тут, на реверсному боці купюри зображена  ось ця будівля –  Львівський Оперний театр. Кажуть, що Оперний театр – візитка нашого міста. Львівський Оперний Театр був спроєктований архітектором Зигмунтом Горголевським на гроші Міськради Львова та на гроші-пожертви громадян Львова. Горголевський в той час був досить відомим архітектором. Він закінчив Королівську будівельну академію в Берліні (Німеччина). Він був архітектором деяких будівель в Німеччині, Польщі, тодішній Австрійській імперії. Австрійський уряд запросив його в 1893 році до Львова на посаду директора Художньо-промислової школи.

Цікава історія про те як затвердили цей проєкт. Наприкінці 19 століття виникла потреба в будівництві нового театру. Було оголошено конкурс на найкращий проєкт. Кажуть, що Горголевський подав свій проєкт, але не підписав його. В цьому вбачають 2 причини: 1-ша, він не хотів, щоб його ім’я справило вплив на рішення комісії; або 2-га, Горголевський не хотів, щоб в разі програшу його ім’я посоромилося. В будь-якому разі комісія вибрала саме цей проєкт і його почали будувати в 1987 році, а завершили в 1900.

Будівля Оперного театру поставлена на тому місці, де протікало штучне русло річки Полтви. До кінця ХІХ ст. річка була настілки засмічена, що до неї неможливо було підійти. Тому було прийнято рішення загнати її під землю. Якщо подивитись на фото тих часів, то видно що під нами протікає та річка, а будівлі на дальньому плані досі стоять на вул. Староміській. Цікаво, що будівля театру почала раптово просідати більше ніж очікували. З’явились тріщини на стінах. 1903 року раптово помер Зигмунт Горголевський. Це стало підставою для чуток, що архітектор вчинив самогубство, щоб не бачити як зруйнується його витвір. Але насправді причиною його смерті невиліковна хвороба серця.

    Тепер подивимось на екстер’єр. Зовнішні стіни Оперного театру декоровані скульптурними фігурами, балюстрадами та нішами. Фасад будівлі несе на собі важливе естетичне навантаження. Між цими скульптурами ви бачите 3 арки лоджії, їх архівольти прикрашені головами левів, (адже ми з вами у Львові – Леополісі, тому без левів – ніяк),  а також алегоричними постатями: зліва – Поезія і Музика, у центрі – Слава і Фортуна, справа – Комедія і Трагедія.

ЗАКІНЧЕННЯ ЕКСКУРСІЇ ПО ЛЬВОВУ САМОСТІЙНО!

*Це лише короткий маршрут для самостійної подорожі по Львову. Однак, якщо Ви захочете дізнатися більше про історію міста з наших оглядових екскурсій або погуляти по місту з нашими професійними гідами – звертайтесь!